Čítať deťom rozprávky na dobrú noc?
Category : Nezaradené
Samozrejme, že áno. Rôzne výskumy potvrdzujú, že deti, ktorým rodičia čítajú rozprávky na dobrú noc, majú bohatšiu slovnú zásobu, lepšiu predstavivosť a dokonca sa cítia emocionálne bezpečnejšie. Čítanie rozprávok však môže mať rôzne formy, nemusí stavať deti len do pozície pasívneho prijímateľa. Podľa toho, koľko máte večer času a ako je vaše dieťa unavené, zvoľte jednu z týchto overených možností:
Čítajte svojim deťom
Čítanie a písanie idú ruka v ruke. Dobrí spisovatelia veľa čítajú. Popri čítaní skúste klásť deťom otázky typu, čo myslíš, čo urobí postava ďalej? Ako sa asi teraz cíti hlavný hrdina? Reagoval by si rovnako?
Čítajte so svojimi deťmi
Keď deti len začínajú čítať, nemajú ešte vypestovanú výdrž na čítanie niekoľkých strán za sebou. Pomôže, ak čítate na striedačku: jednu stranu vy, jednu stranu dieťa. Príbeh má rýchlejší spád, prečítate ho skôr a čítanie spolu je zábava.
Nechajte dieťa čítať vám alebo súrodencom
Keď deti začnú písať vlastné príbehy, zrazu sa z nich stávajú aj poučenejší čitatelia. Všímajú si opisy prostredia, dialógy postáv, začiatky príbehov aj ich konce, ako sa vytvára napätie a podobne.
Vymýšľajte spolu príbehy
Na dobrú noc nemusíte len čítať. Príbehy si jednoducho vymýšľajte. Poobzerajte sa spolu po detskej izbe a vyberte tri predmety. Nechajte dieťa rozprávať rozprávku, v ktorej musí spomenúť všetky tri predmety. Opäť, dieťaťu musíte ísť vzorom, preto popustite uzdu vlastnej fantázii a vymýšľajte príbehy aj vy.
2 Comments
Veronika
18. september 2015 at 3:15 pmDeťom čítame od malička a je pravda, že vždy sa im najviac páčili rozprávky, ktoré sme si sami vymysleli. Starší synček (4 roky) vymyslí tému a potom na tú tému musíme vymyslieť rozprávku. Je pravdou aj to, že deťom to veľmi rozvíja fantáziu, pretože už teraz dokáže rozprávať s takým zanietením, že ho jednoducho všetci musia počúvať. Premýšľame, že ho dáme na dramatický krúžok
Zuzana
23. september 2015 at 3:30 pmPresne takéto rozprávky majú radi aj naše deti – vymyslené. Na to je majster náš tatinko. Len má občas problém zapamatať si, čo to vlastne vymyslel a deti ho stále opravujú